Franczyza – współpraca między siecią partnerską a franczyzobiorcą

W biznesie bardzo ważne jest, aby znaleźć sobie dobrych partnerów do współpracy. Zależnie od tego, w jakiej branży działamy, potrzebni nam będą sprzymierzeńcy, którzy zrekrutują dla nas pracowników, dostarczą towar, wynajmą nam biuro itd. Ciekawą formą współpracy jest również franczyza. To dobra opcja dla początkujących przedsiębiorców, którzy czują, że poradzą sobie z zarządzaniem własnym biznesem, ale chętnie przyjmą również inne formy wsparcia. Kto i jak korzysta na takim układzie? Sprawdzamy!

Franczyza – jak korzysta na tym sieć?

Sieć franczyzowa to marka, która oprócz własnych jednostek, chce rozwijać się również poprzez współpracę z innymi przedsiębiorcami. Franczyzobiorca przejmuje jedną placówkę i prowadzi ją zgodnie z wytycznymi franczyzodawcy (sieci). W ten sposób sieć rozwija się i powiększa swoje wpływy. Jednocześnie czerpie również z tego układu korzyści finansowe. Na początku często pobierana jest opłata licencyjna za rozpoczęcie współpracy oraz korzystanie z logo. Później wiele sieci wymaga również kilku procent od utargu. Bywa także, że też uiszczamy opłatę marketingową za wszelkie działania promujące sieć i naszą jednostkę.

Franczyza – jak korzysta przedsiębiorca?

Jak widać franczyza przynosi sieciom partnerskim całkiem sporo korzyści. Co natomiast ma z tego franczyzobiorca? Jak się okazuje, również całkiem sporo. Chociaż musi pokryć wiele wydatków, na start dostaje rozpoznawalne logo, a budowanie zaufania klientów od zera nie jest jego zmartwieniem. Co więcej, otrzymuje on również różne formy wsparcia, takie jak podręcznik operacyjny z najważniejszymi wytycznymi sieci, rozmaite szkolenia branżowe oraz z zarządzania, wsparcie w rekrutacji czy pomoc w negocjacjach z dostawcami. Tego wszystkiego nie miałby, zaczynając od początku pod własnym szyldem. Więcej informacji na temat franczyzy znajdziemy tutaj https://allebiznes.pl/franczyza-co-to-jest-i-na-czym-polega/. Warto rozważyć dokładnie wszystkie za i przeciw, zanim zdecydujemy się na tę formę współpracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *