Jak wyciągnąć kleszcza?

Ugryzienie kleszcza nie jest bolesne, a nawet i niewyczuwalne, jednak może ono wieść ze sobą poważne konsekwencje. Niektóre kleszcze przenoszą chory, które są groźne dla zdrowia człowieka.

Przed wyciągnięciem kleszcza

Jeżeli odkryjesz kleszcza na swojej skórze, najlepiej jest działać szybko. Im dłużej będzie się żywił na twoim ciele, tym większe prawdopodobieństwo zarażenia patogenami. Ślina pajęczaka zawiera środek znieczulający, dlatego ukłucie jest bezbolesne.
Usunięcie kleszcza zajmie ci kilka minut. Warto zaopatrzyć się w urządzenie do usuwania kleszczy, które jest dostępne w aptece. Przed jego usunięciem musisz pamiętać, aby nie smarować niczym kleszcza, nie wyciągać go paznokciami, nie przypalać go, nie ściskać za wypełniony brzuch, a także nie zostawiać jego części pod skórą.

Jak skutecznie wyciągnąć kleszcza?

Usunięcie kleszcza wymaga precyzji, odpowiednich narzędzi i dobrego wzroku. Jeżeli jesteś zaopatrzony w odpowiedni sprzęt możesz przystąpić do czynności. Chwyć mocno kleszcza przyrządem, który posiadasz, jak najbliżej skóry. Następnie silnym, stanowczym ruchem wyciągnij go. Jeżeli w ciele zostaną jego fragmenty możesz je wyciągnąć pęsetą albo igłą. Ważne, aby usunąć go w całości. Kiedy będzie już po wszystkim, dezynfekuj ranę spirytusem lub wodą utlenioną.
Przez najbliższy czas obserwuj miejsce ukłucia. Jeżeli zaczerwienienie nie znika, puchnie, jest bolesne, należy skontaktować się z lekarzem. Warto również wykonać odpowiednie badania, które pomogą ci wykluczyć choroby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *