Każdy hodowca kur doskonale wie jak ważny jest odpowiedni dobór ściółki. W przeciwnym razie kury mogą doznawać urazów lub mieć problemy żołądkowe. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć na co zwracać uwagę dobierając odpowiednią ściółkę.

Funkcje ściółki

Jak już wspomniano, ściółka dla kur pełni wiele ważnych funkcji. Ma ona ogromny wpływ na naturalne zachowanie kur, takie jak grzebanie. Prawidłowo dobrana ściółka pozwala na skutecznie odprowadzenie wilgoci, która powstaje z kurzych odchodów bądź z rozlanej z poideł wody. Ściółka dla drobi skutecznie niweluje także wszelkie brzydnie zapachy w kurniku. Ma to ogromny wpływ na zdrowie kur. Jeśli bowiem ściółka zostanie źle dobrana lub będzie złej jakości, wówczas mogą pojawić się warunki do rozwoju bakterii. pleśni oraz grzybów.

Dobra ściółka dla kur powinna przede wszystkim być chłonna. Dobrze, jeśli będzie także biodegradowalna. Dzięki temu będzie można wykorzystać ją także jako nawóz. Poza tym ściółka powinna zapewniać kurom także ciepło. Dotyczy to zwłaszcza nieogrzanych kurników. Innymi słowy, dobrze dobrana ściółka powinna zapewniać kurom odpowiedni komfort.

Rodzaje ściółki

Wyróżnić można przynajmniej kilka rodzajów ściółki dla drobiu. W pierwszej kolejności wskazać można na wióry. To chłonny, a przede wszystkim tani materiał ściółkowy. Dzięki temu, że wióry charakteryzuje specyficzny zapach to przez długi czas mogą wchłaniać obecny w kurniku odór. Pamiętać jednak należy, aby nie stosować wiórów jako ściółki w przypadku małych kur. Te mogą bowiem wióry zjadać. Oprócz wiór często stosuje się także słomę. Można wręcz powiedzieć, że jest to najpopularniejsza ściółka dla drobiu. Jest tak przede wszystkim dlatego, iż słoma jest bardzo tania. Poza tym wielu rolników posiada własną słomę, a zatem nie płaci za nią wcale. Trzeba jednak zaznaczać, iż słoma ma dużo mniejsze właściwości wchłania w porównaniu z wiórami. Warto jeszcze wspomnieć jaki materiał nie powinien być wykorzystywany jako ściółka dla kur. Mowa tu sianie, na którym szybko rozwijają się grzyby. To może doprowadzić do uszkodzenia układu oddechowego u ptaków.

Temperatura ściółki

Mówiąc o ściółce dla kur nie można zapomnieć o kwestii właściwej temperatury. Ściółka w chwili zasiedlenia powinna posiadać temperaturę 30 stopni. Ważna jest zatem skuteczna izolacja do potrzymania takiej temperatury. Swoje zadanie ściółka zacznie spełniać po ok. 4 tygodniach. Wówczas będzie ona dawać kurom odpowiednie ciepło. Jest to ważne zwłaszcza jesienią i zimą.

Jak dbać o ściółkę w kurniku?

Na wybór ściółki dla drobiu to jednak nie wszystko. Po jej wyborze i rozłożeniu w kurniku pamiętać należy o tym, aby właściwie o nią dbać. Przed rozłożeniem ściółki dobrym pomysłem jest posypanie podłoża wapnem hydratyzowanym. Samo dbanie o ściółkę polega przede wszystkim na systematycznym usuwaniu jej z miejsc zawilgoconych i zastępowaniu jej nową i świeżą ściółką. Warto także na ściółkę wysypać nieco ziarna. Dzięki temu kury będą grzebać co będzie miało pozytywny wpływ na stan ściółki.