Wysoki cholesterol kiedy się martwić

Cholesterol jest jednym ze związków, którego występowanie w organizmie człowieka, jest konieczne do jego prawidłowego funkcjonowania. Dzielimy go na dobry, czyli HDL i zły, LDL, cholesterol. Wysoki poziom cholesterolu może powodować groźne dla zdrowia choroby.

Prawidłowy poziom cholesterolu

Lipidogram to badanie polegające na określeniu poziomu cholesterolu i trójglicerydów we krwi. Wyniki takiego badania u osoby zdrowej powinny wyglądać następująco:
• cholesterol całkowity – 150-190 mg/dl
• cholesterol LDL – mniej niż 115 mg/dl
• cholesterol HDL (dla mężczyzn) – powyżej 35mg/dl
• cholesterol HDL (dla kobiet) – powyżej 40mg/dl
• trójglicerydy – poniżej 150 mg/dl.

Wysoki poziom cholesterolu

Cholesterol pełni ważne funkcje w organizmie człowieka. Jego nadmiar jest jednak groźny dla zdrowia. Jego zbytek może doprowadzić do zawału serca, udaru mózgu, czy miażdżycy.
Osoby, które powinny stale kontrolować poziom cholesterolu to osoby z nadwagą lub otyłością, palacze, chorzy na cukrzycę lub nadciśnienie i osoby, u których wystąpiła w rodzinie hipercholesterolemia rodzinna.
Wysoki cholesterol nie daje często żadnych objawów, dlatego wiele ludzi go lekceważy. Jednym z najczęstszych objawów zbyt wysokiego cholesterolu jest ból w nogach i dyskomfort. Inny objawem są skurcze łydek i stóp, występujące najczęściej podczas snu. Kolejnym sygnałem może być zmiana wyglądu stóp, skóra staje się błyszcząca i jest naciągnięta. Dodatkowo możemy odczuwać zmęczenie i osłabienie w kończynach dolnych.
Jeżeli dostrzegasz u siebie powyższe objawy lub jesteś w grupie ryzyka, skontaktuj się z lekarzem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *